Feketepiac – komoly ártalmak
Megdöbbentő eredmények láttak napvilágot Németországból: az illegális piacon értékesített kannabiszminták közel 80%-a tartalmazott szennyeződéseket! A berlini székhelyű Sanity Group kutatócsoportja több mint 300 kannabiszmintát vizsgált meg, melyeket 30 különböző német város feketepiacáról szerzett be.
A vizsgálat eredményei szerint a minták nagyjából négyötöde volt szennyezett különböző káros anyagokkal, a hajlakkoktól a tiltott növényvédő szerekig.
A vizsgálat kimutatta, hogy a minták:
-
74%-a baktériumokat és vírusokat,
-
71%-uk százalékuk veszélyes növényvédő szereket tartalmazott.
-
65%-uk ürülékkel volt szennyezett.
-
47%-ban kokaint,
- 32%-ban hajlakkmaradványt tartalmaztak.
A Berlin, Hamburg és München nagyvárosaiból származó minták különösen szennyezettek voltak. Szűk egy évvel a német legalizációt követően még épp csak megkezdték a működésüket az első kannabisz klubok, így egyelőre várni kell arra, hogy minden fogyasztó legális kannabiszhoz juthasson. Az aktivisták ezért azonnali intézkedést sürgetnek. A Német Cannabis Business Association (BvCW) a következőképpen számolt be a tanulmány eredményeiről:
„Ezek az aggasztó eredmények világossá teszik, hogy a részleges legalizációs folyamat részeként sürgősen létre kell hozni a biztonságos, ellenőrzött kannabisztermékek átfogó választékát Németországban. Csak így biztosítható a fogyasztók egészségvédelme. A tanulmány egyértelműen rávilágít a feketepiac kockázataira és arra, hogy a fogyasztók egészségének védelme érdekében szükség van a kannabisz szabályozott kínálatára” – közölte a szövetség.
Coffeeshopok – mérsékelt szennyeződés
A német helyzetnél sokkal kedvezőbb képet találtak a kutatók Hollandiában, akik arra voltak kíváncsiak, hogy a coffeeshopok milyen minőségű kannabiszt kínálnak a vásárlóknak. A tanulmány résztvevői összesen 105 hasis- és fűmintát vásároltak holland coffeeshopokban, majd ezeket laboratóriumi vizsgálatoknak vetették alá. Az elemzésekben a penészgombák (aflotoxinok), a nehézfémek, a mikroorganizmusok és a növényvédő szerek jelenlétét vizsgálták, majd az eredményeket összehasonlították az egészségügyi határértékekkel.
Főbb eredmények:
-
Az aflatoxinok koncentrációja egyetlen mintában sem lépte túl a megengedett határértéket.
-
A mikrobiológiai vizsgálatok szerint a kannabisz virágzatok mintáinak 20%-ánál mikrobiológiai határérték-túllépést mutattak ki, bár ennek egészségügyi hatása bizonytalan.
-
Egy hasismintában túlzott mennyiségű ólmot (28,5 mg/kg) találtak.
- A vizsgált minták 34%-ában növényvédőszer-maradványokat mutattak ki, ám ezek egyike sem jelentett súlyos egészségügyi kockázatot.
A vizsgálat a holland Zárt Kávézólánc Kísérlet (Closed Coffee Shop Chain Experiment - EGC) részeként készült, az abban megadott egészségügyi határértékek szerint. Bár a minták többsége nem jelent közvetlen ártalmat az egészségre, az EGC értelmében a jövőben még ennyi szennyeződés sem lesz engedélyezett ahhoz, hogy a kannabisz a coffeeshopok polcaira kerüljön.
Legalizáció – ellenőrzött minőség
Végezetül pedig vessünk egy pillantást annak a 2023-as kanadai vizsgálatnak az eredményeire, amely a legális forgalomba került, minőségellenőrzésen átesett mintákra, valamint a feketepiacon értékesített kannabiszra irányult. A kutatók 327 növényvédőszer nyomait vizsgálták a mintákban.
A kannabiszboltokból származó virágzatok mindössze 6%-ában sikerült kimutatni alacsony mennyiségű szennyeződést, míg az illegális minták 92%-a volt szennyezett, átlagosan 3,7 különböző növényvédőszer által, jóval magasabb értékekkel.
Tanulságok
A szennyezettségi arányok közötti különbség önmagáért beszél és világosan mutatja, hogy egészségügyi tekintetben melyik megközelítés a kívánatos. A szabályozatlan piacon a kereskedők elsődleges célja a profitszerzés, így a termesztési módszereikben nem az egészségügyi szempontokat, hanem a gyorsan előállítható magas hozamot tartják szem előtt. Ezt felismerve a kanadai kannabisz fogyasztók közel háromnegyede már a legálisan működő boltokból szerzi be a portékáját. Ez lesz az irány Németországban, Hollandiában és minden olyan országban, ahol megvalósítják a kannabisz szabályozott piacát. Már csak az a kérdés, hogy a magyar fogyasztóknak meddig kell a feketepiac szennyezett füvére hagyatkoznia?
Csak Természetesen!
Képek: Pixabay